Joga prenatalna wykorzystuje narzędzia jogi w sposób przemyślany, dostosowany do ciała i umysłu kobiety w tym rewolucyjnym, ważnym dla niej okresie. Podwyższony poziom hormonów powoduje w organizmie wiele zmian, które kobieta musi zaakceptować. Joga jest nauką świadomego kontaktu ze sobą i światem, co pomaga łatwiej i pełniej przejść ciążę i poród. Nie ogranicza się do ćwiczeń „na Sali” ale ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Proste techniki oddechowe, w połączeniu z asanami (pozycjami jogi), są niezwykle skuteczne w korygowaniu wad postawy, poprawie krążenia krwi i walce z ociężałością. Gratyfikacje płynące z uczestnictwa w zajęciach są nieocenione. Praktyka pomaga wzmocnić nogi i przygotować je do większego obciążenia, szczególnie kolan. Mając wpływ na krążenie zapobiega żylakom i daje ulgę spuchniętym nogom. Wzmacnia ręce (co przydaje się po porodzie do noszenia Maluszka:), otwiera biodra – przygotowując je do porodu. Na zajęciach, szukamy przestrzeni w rejonie brzucha, dbając o uciśnięte narządy wewnętrzne. Zapobiegamy nadmiernej lordozie lędźwiowej i bolesności krzyża spowodowanych zmianą środka ciężkości ciała.
Ciągła bieganina, planowanie, badania, lekarze, zakupy, formalności…. do tego często praca dom….dzieci…. Codzienność sprawia że nie mamy kontaktu z dzieckiem i z sobą, wybiegamy wciąż w przyszłość, planujemy w momencie który nie zdarza się często. Zajęcia jogi są jednym z niewielu momentów w ciąży kiedy możemy w w100 procentach skupić się na sobie, na wspólnym oddechu z naszym maluchem. Regularna praktyka, pełna skupienia i zaangażowania, nie tylko uspokaja ale też pomaga przezwyciężyć zahamowania i lęk przed porodem. Praktykując świadomy oddech podczas ciąży, kobieta instynktownie uczy się prawidłowo oddychać podczas porodu. Regularna praktyka nie tylko wzmacnia mięśnie, rozciąga je i przynosi ciału ulgę, ale też uczy woli, determinacji i odwagi. Przygotowuje do wielkiego wydarzenia jakim jest poród, kiedy kobieta musi być silna i pozostawać w ciągłym kontakcie z samą sobą i dzieckiem.