GUNY w pigułce...

Na pewno nie raz spotkaliście się z biało-czarnym symbolem yin-yang, który obrazuje dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, których przejawy widać w całej przyrodzie. Pochodząca z antycznej filozofii chińskiej koncepcja równowagi dotyczy równowagi pomiędzy tymi elementami dotyczy nie tylko płci i organizmu ale i kultury, natury… Ale miało być „w pigułce” :)


Kwestie równowagi poruszają też systemy jogiczne. Wywodząca się z indyjskiej filozofii teoria gun mówi o istnieniu trzech wszechobecnych energii. Dotyczy ona podziału cech ciała i umysłu na siły sattwiczne, radżasowe i tamasowe i tak jak w filozofii chińskiej, ich przedmiot jest niezwykle szeroki i jednocześnie mocno zróżnicowany. Określone guny mogą cechować umysł, ciało, pożywienie…

Tak jak brak równowagi yin i yang powoduje zachwianie we wszechświecie, tak dominacja jednej z gun i idące za tym dysproporcje dają się we znaki w naturze rzeczy wszelakiej. Te 3 bohaterki to:

TAMAS, guna określana w starych tekstach jako “tempa”. Jej naturą jest ciemność, ociężałość, inercja i bezwład. Charakteryzuje ja kolor czarny, dzięki niej istnieje wszelka struktura i postać. Gdy przeważa w świadomości ludzkiej, tworzy typ człowieka ociężałego fizycznie i duchowo, pogrążającego się w materii. W sferze diety to wszelkie substancje rozkładające i zatruwające, takie jak np. produkty przetworzone, ciężkie jak nabiał, alkohol, duże ilości mięsa, zapewne gluten;)

-Kolejną z gun jest SATTWA, charakteryzująca się delikatnością i subtelnością. Oznaczona barwą białą, stanowi czysty i przejrzysty ogląd. Przeważając w ludzkiej psychice daje typ jednostki uduchowionej, „ogarniającej” , łatwo pokonującej świat materii, przyjmującej rzeczy jakimi są, elastycznej na zmieniająca się rzeczywistość. Sattwa jest cechą przejrzystości i polotu, jest najbardziej zrównoważoną z gun, niesie twórczość, szczęście i dobro. W sferze diety łączy się z preferencją rzeczy słodkich, świeżych i witalnych, takich jak zboża, owoce, zioła.

-Ostatnia RADŻAS, jako guna czerwona za swą istotę przyjmuje ruch, zmianę, energię oraz wszelką wibrację. W dziedzinie psychiki tworzy typ człowieka aktywnego z silnymi namiętnościami i ambicją. W sferze diety wiąże się z preferencją potraw ostrych, czosnku, cebuli, lubi kawę, herbatę, alkohol….

Jest związana z elementem ognia, który odpowiednio wykorzystany przynosi pożytek, trzeba uważać natomiast aby nie rozprzestrzeniał się tam gdzie nie jest potrzebny, w sferze ciała, dobrze gdy umiejscowiony jest w jego centrum, kierując się w stronę głowy, pali niemiłosiernie;), związany jest z gniewem i złością.

Wszystkie trzy guny pozostają ze soba w ścisłym związku, podtrzymują się i mieszają jak knot, oliwa i olej lampy. Choć splecione z sobą guny nigdy nie rozstają się na stałe, ich trwałość przypomina siłę złożonego z kilku włókien sznura. Przewaga radżasu w danym bycie powoduje niepokój, ból, ale i intensyfikuje jego energię. Tamas jest przyczyną hamowania działania, niesie apatię i inercję, prowadzi ku gnuśności i niewiedzy. Sattwa natomiast, według starych tekstów, miała przeważać u pozaziemskich bogów, a na ziemi – w naturze braminów.

 

Wiedza na temat nadmiaru poszczególnych z gun, i odpowiednie ich równoważenie, jest w stanie wyleczyć emocjonalne i fizyczne obciążenia. Według holistycznych koncepcji medycznych, ból i choroba może zniknąć z Naszego życia, wraz ze zmianą jego stylu na taki, który współgra z warunkami naszego otoczenia. Równowaga pomiędzy poszczególnymi właściwościami, jest nie tylko formą leczenia ale przede wszystkim zapobiegania :)

 

 Jesień i zima dla wielu osób mogą być okresem osłabienia. Przez brak światła, tlenu, wzmożoną wilgoć i wiatr oraz niskie temperatury zużywamy więcej energii na ogrzanie ciała. Obniża się tez jakość funkcjonowania umysłu i układu nerwowego, dlatego też często w tym okresie łapiemy „chandrę”, nasze samopoczucie ulega pogorszeniu.

 Gdy latem wsłuchujemy się w brzęczenie pszczół odczuwamy spokój. Możemy zatopić się w chwili i zrelaksować. Dawno, dawno temu, ktoś przeniósł ten dźwięk do codzienności.

Pokaż mi swoją półkę z książkami, a powiem Ci kim jesteś – znane wszystkim stwierdzenie sygnalizujące, że książki kształtują naszą osobowość, spokojnie może być uznane za fakt. Idąc dalej ubiór, przedmioty którą ktoś wypełnia swoją przestrzeń, mogą być dla nas drogą na skróty do wyrobienia sobie pierwszego wrażenia w związku z daną osoba. Są to rzeczy niezaprzeczalne, co jednak gdy pójdziemy dalej, w rejony o wiele bardziej subtelne, ulotne, widoczne już tylko dla pewnego grona osób. Zwracając uwagę na zmarszczki mimiczne możemy mniemać, czy ktoś często się złości lub uśmiecha, obgryzione paznokcie świadczą o dużym napięciu, nerwowości danej osoby.

Najważniejsze jest poczuć

Przepona, to jeden z mięśni oddechowych, mających duży wpływ na całe ciało człowieka w zasadzie od stóp po czubek głowy.

Praktyka jogi jest świetnym uzupełnieniem i wzbogaceniem treningów wytrzymałościowych, maratonów, narciarstwa, kolarstwa. Korzyści jakie niesienie to głęboki, przemyślany stretching (standardowe ćwiczenia stosowane po treningach, są zazwyczaj bardzo powierzchowne) zmniejszający ryzyko kontuzji oraz umiejętność świadomego korzystania z potencjału jaki daje nam oddech, który po pierwsze nadaje rytm każdej aktywności, po drugie zwiększa poziom tlenu we krwi, co redukuje stres oksydacyjny.

Przybliżając sylwetki wschodnich myślicieli, trudno nie wspomnieć o jednym z najbardziej znanych współczesnych indyjskich guru, jakim był Gandhi. Jego pełne nazwisko to Mohandas Karamczand Gandhi (1869-1948), a nurt myśli hinduskiej z nim związany, nazywany jest „jogą biernego oporu” lub potoczniej – ghandyzmem.

Kiedy zaczyna się praktyka jogi na poważnie? Czy kiedy zyskujemy nieograniczoną kontrolę nad naszym ciałem? Czy niepokój, strach i lęk dotykają też jogina? Kiedy medytacja staję się medytacją? Kiedy jestem pewna, pewien, że to co czuję jest prawdziwe?

Uważność, obecność, koncentracja, trzeźwość myślenia, być tu i teraz, świadomość… Idee poszukiwane przez współczesnego człowieka, wypełniają wiele tytułów w prasie, książkach, stanowią przewodni temat warsztatów rozwojowych, kursów, a nawet wielkich konferencji.

Koncepcja dietetyki, lub działania pożywienia na nasze zdrowie liczy w Chinach 3 tysiące lat. Początki sięgają okresu panowania dynastii Zhou, gdzie dietetycy byli najbardziej znaczącą grupą spośród wszystkich lekarzy (na drugim miejscu byli interniści, potem chirurdzy i weterynarze).