DZIKOŚĆ SERCA

 

To jak obieramy świat, jak działamy, myślimy, jest częścią naszej fizjologii. Współdziałające w organizmie siły: nadmiary, niedobory, przepływy bądź ich braki - kształtują nie tylko fizyczne, ale i emocjonalne i duchowe zdrowie. Idee cech psychofizycznych, można odnaleźć w wielu systemach zajmujących się człowiekiem,  a każda kultura, wypracowała swoje koncepcje, od minimalistycznych, aż po złożone systemy. W Europie, korelacja między wyglądem a zachowaniem, to między innymi czas ojca medycyny - Hipokratesa, który opisywał  zdrowie jako stan zależny od czterech soków organizmu: krwi, flegmy, żółci czarnej i żółtej.

Na ile sposobów jesteśmy w stanie odbierać bodźce zewnętrzne? Czy każdy, jest tak samo silny u wszystkich ludzi (i zwierząt), i czy naprawdę jest tylko 5 zmysłów? Może więcej, może mniej ... ? Gdy pojawia się zbyt dużo pytań, miło usłyszeć wzniosłe zdanie:

"Pierwszy krok umysłu w kierunku świadomości musi być postawiony za pośrednictwem ciała."

Jak to się ma do rzeczywistości? Budząc się rano, przeciągasz się nie działając według określonego planu, oczywiście poza "poranną gimnastyką" ,nie jest to czynność wymagającą schematu ani mobilizacji. Twoje ciało, pracuje już zanim (rano lub też w południe:))  opuścisz łóżko. Każdy kolejny krok, kiedy nogi dotykają ziemi, kiedy myjesz zęby, zaparzasz aromatyczną kawę ... Wszystko to, za pośrednictwem wrodzonego zmysłu czucia swojego ciała. To wykonywanie działań, bez świadomego zaangażowania,  w świecie - "szkiełka i oka" nazywane jest  proprocepją, kinestezją, zmysłem kinestetycznym lub bardziej potocznie - czuciem głębokim. 

 

 Jak najlepiej ułożyć swoją praktykę gdy nogi ciężkie i obolałe… czyli antyżylakowe wzmagania.

Układ krążenia

Układ krążenia stanowi niezwykle istotną rolę w naszym organizmie.

GUNY w pigułce...

Na pewno nie raz spotkaliście się z biało-czarnym symbolem yin-yang, który obrazuje dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, których przejawy widać w całej przyrodzie. Pochodząca z antycznej filozofii chińskiej koncepcja równowagi dotyczy nie tylko pierwiastka męskiego i żeńskiego ale i organizmu, kultury oraz natury i równowagi pomiędzy tymi elementami… Ale miało być „w pigułce” :)

 Jesień i zima dla wielu osób mogą być okresem osłabienia. Przez brak światła, tlenu, wzmożoną wilgoć i wiatr oraz niskie temperatury zużywamy więcej energii na ogrzanie ciała. Obniża się tez jakość funkcjonowania umysłu i układu nerwowego, dlatego też często w tym okresie łapiemy „chandrę”, nasze samopoczucie ulega pogorszeniu.

 Gdy latem wsłuchujemy się w brzęczenie pszczół odczuwamy spokój. Możemy zatopić się w chwili i zrelaksować. Dawno, dawno temu, ktoś przeniósł ten dźwięk do codzienności.

Pokaż mi swoją półkę z książkami, a powiem Ci kim jesteś – znane wszystkim stwierdzenie sygnalizujące, że książki kształtują naszą osobowość, spokojnie może być uznane za fakt. Idąc dalej ubiór, przedmioty którą ktoś wypełnia swoją przestrzeń, mogą być dla nas drogą na skróty do wyrobienia sobie pierwszego wrażenia w związku z daną osoba. Są to rzeczy niezaprzeczalne, co jednak gdy pójdziemy dalej, w rejony o wiele bardziej subtelne, ulotne, widoczne już tylko dla pewnego grona osób. Zwracając uwagę na zmarszczki mimiczne możemy mniemać, czy ktoś często się złości lub uśmiecha, obgryzione paznokcie świadczą o dużym napięciu, nerwowości danej osoby.

Najważniejsze jest poczuć

Przepona, to jeden z mięśni oddechowych, mających duży wpływ na całe ciało człowieka w zasadzie od stóp po czubek głowy.

Praktyka jogi jest świetnym uzupełnieniem i wzbogaceniem treningów wytrzymałościowych, maratonów, narciarstwa, kolarstwa. Korzyści jakie niesienie to głęboki, przemyślany stretching (standardowe ćwiczenia stosowane po treningach, są zazwyczaj bardzo powierzchowne) zmniejszający ryzyko kontuzji oraz umiejętność świadomego korzystania z potencjału jaki daje nam oddech, który po pierwsze nadaje rytm każdej aktywności, po drugie zwiększa poziom tlenu we krwi, co redukuje stres oksydacyjny.

Przybliżając sylwetki wschodnich myślicieli, trudno nie wspomnieć o jednym z najbardziej znanych współczesnych indyjskich guru, jakim był Gandhi. Jego pełne nazwisko to Mohandas Karamczand Gandhi (1869-1948), a nurt myśli hinduskiej z nim związany, nazywany jest „jogą biernego oporu” lub potoczniej – ghandyzmem.

Kiedy zaczyna się praktyka jogi na poważnie? Czy kiedy zyskujemy nieograniczoną kontrolę nad naszym ciałem? Czy niepokój, strach i lęk dotykają też jogina? Kiedy medytacja staję się medytacją? Kiedy jestem pewna, pewien, że to co czuję jest prawdziwe?

Uważność, obecność, koncentracja, trzeźwość myślenia, być tu i teraz, świadomość… Idee poszukiwane przez współczesnego człowieka, wypełniają wiele tytułów w prasie, książkach, stanowią przewodni temat warsztatów rozwojowych, kursów, a nawet wielkich konferencji.

Koncepcja dietetyki, lub działania pożywienia na nasze zdrowie liczy w Chinach 3 tysiące lat. Początki sięgają okresu panowania dynastii Zhou, gdzie dietetycy byli najbardziej znaczącą grupą spośród wszystkich lekarzy (na drugim miejscu byli interniści, potem chirurdzy i weterynarze).